Jak nauczyć się specjalistycznego programu komputerowego?

by - czerwca 18, 2017

Właściwie w niemal każdym zawodzie, w XXI wieku musisz się nauczyć jakiegoś programu komputerowego: Autocad dla mechaników, Photoshop dla grafików i fotografów, swoje programy mają architekci, projektanci klimatyzacji i inni, o których pewnie nie mam pojęcia... Z jednej strony wszystkie te programy ułatwiają nam codzienną pracę, z drugiej natomiast niejednokrotnie są źródłem stresu w pierwsze dni kariery zawodowej. Dlaczego? O ile sprawnie poruszamy się w świecie komputerów i sama ich obsługa nie jest trudna to nie można zrobić specjalistycznego programu komputerowego tak, aby był w 100% intuicyjny.
Chociaż rysowałam z pasją i miałam zajęcia dotyczące AutoCADa na studiach to i tak się w pierwszych dniach pracy bardzo się męczyłam. Moje rady przydadzą się osobom, które zaczynają się jakiegoś programu uczyć, ale również i tym, którzy pewne podstawy już mają, ale chcieliby je poprawić. Przy pisaniu postu będę opierała się na własnych doświadczeniach podczas nauki AutoCADa.1. Z czego się uczyć?
  1.1 Szukaj materiałów w Internecie
-  Youtube (jeżeli raczkujesz szukaj autorów, którzy nagrali cały cykl filmów na dany temat - oglądaj i ćwicz),
- wyszukiwarka Google (szukaj stron oferujących ćwiczenia i e-booki, tematyczne fora są dozwolone doopiero od pewnego poziomu zaawansowania),
- strona oficjalna producenta programu.

Nie od parady mówi się, że dziś w Internecie znajdziesz wszystko. Wpisując w wyszukiwarkę YouTube jakąkolwiek nazwę programu od razu znajdziemy kilka kanałów, które udostępniają kursy i ćwiczenia za darmo. Podobnie jest z wyszukiwaniem w Google. Wiele stron oferuje wyczerpujące materiały, w zamian żądając jedynie adresu e-mail. Bardzo często e-booki i lekcje można też znaleźć na stronie producenta danego programu (co bardzo polecam - materiały są sprawdzone, dopracowane i aktualne).

TERAZ UWAŻAJ! Wbrew pozorom to właśnie w dużej ilości dostępnych materiałów tkwi problem. Często przeglądamy te tutoriale, czytamy poszczególne lekcje i nic z nich nie wynosimy. Oglądając filmy na YouTubie, szczególnie kiedy jesteś początkująca/y niczego się nie nauczysz! Działaj! Trzeba daną czynność kilka lub kilkanaście razy powtórzyć, aby ją zapamiętać i zobaczyć czy to co wydaję się jasne naprawdę takie jest (co wbrew pozorom nie jest oczywiste). Warto też poszukać na YouTubie kursów osób, które znają trochę praktyczną prace z programem, a nie tylko są nauczycielami. Dodatkowo jeżeli jesteś bardzo początkująca/y trzymaj się jednego kursu dopóki nie opanujesz podstaw. Przeskakując z jednego na drugi zrobisz sobie niepotrzebny mętlik w głowie i pomieszasz wszystkie informację.

 1.2. Możesz kupić książkę, ale nie rób tego przed przeszukaniem Internetu

Książki piszą osoby, które program już znają i rzeczy, które są dla nich oczywiste dla innych wcale takie nie są. Jestem zdania, że ilustrowane podręczniki dotyczące programu nie oddają jego dynamiki i często kilka razy trzeba przeczytać instrukcję i przepatrzeć ilustrację zanim zrozumiemy o co chodzi. Filmy, w których obserwujemy jak inna osoba działa dają efekty o wiele szybciej. Nie chciałabym generalizować, ale sięgnęłam właśnie po książkę BricsCad V5/IntelliCAD pana Stanisława Skotnickiego i w większości ćwiczeń nie wiem o co mu chodzi, a obrazki wydają mi się zupełnie obce. Czuję się skołowana, chociaż program (wersję V11) znam na wylot, ponieważ pracuję w nim w granicach 4-8 godzin dziennie. Dodatkowo książki są zazwyczaj bardzo drogie i ciężko o wybór naprawdę dobrej, która sprosta Twoim oczekiwaniom. O ile możliwe, że znajdziecie biblię Autocada i Photoshopa to z innymi programami może być problem.  

  1.3. Zapisz się na kurs!
Można się z tym zgadzać lub nie, ale kurs jest najefektywniejszą formą nauki. Na zajęciach masz na sali eksperta, który skoryguje to co robisz źle i pomoże jeżeli nie zrozumiesz czegoś ze wstępnego omawiania. Głowna wada to niestety cena i fakt, że może się okazać, że nie znajdziesz kursu dla siebie w najbliższej okolicy i potrzebujesz fundusze również na dojazd i nocleg. Jestem zdania, że zanim pójdzie się na kurs warto wstępnie zapoznać się z programem w domu - zajęcia są zazwyczaj bardzo intensywne i nie ma czasu na utrwalenie wiedzy. Co prawda zasada płacisz - wymagasz jest cały czas aktualna, ale lepiej wiedzieć z czym ma się do czynienia. Wtedy kurs będzie o wiele efektywniejszy i Ty przeżyjesz go na większym luzie.

  1.4. Nie licz na to, że jesteś geniuszem
Źródło wiedzy numer cztery, dla samobójców - METODA PRÓB I BŁĘDÓW. Przyznam z niesmakiem, że i ja niejednokrotnie machałam ręką na tutoriale i przechodziłam do działania, ponieważ nie miałam cierpliwości ich oglądać. To błąd. Otwierając pierwszy raz specjalistyczny program i próbując się samemu nauczyć nie poznasz nawet 1/10 jego funkcji. Chociaż będziesz przekonana/y, że Twoja nauka posuwa się wielkimi krokami do przodu to po długim czasie możesz się bardzo mocno rozczarować. Nagle okażę, że jesteś na kroku czwartym, chociaż nie znasz poprzednich - przez co i ten ostatni stosujesz w nieprofesjonalny sposób i jest on zawodowo nieprzydatny.


2. Jak się uczyć, aby się nauczyć?
Nauka samemu ma swoje przywileje. Nie musimy dostosowywać się do narzucanych zadań, nie konkurujemy z resztą grupy, dobieramy własne tempo i dawkujemy czas. Oprócz tego znamy cel i poziom naszego nauczania.

Główne wady zajęć na studiach w nauce programu AutoCad (na przykładzie własnym):
- rysowałam istniejące rysunki i nie musiałam się martwić o to gdzie nanieść wymiar i czy wszystko będzie pasowało,
- przez połowę zajęć obserwowałam co robi na monitorze wykładowca,
- nie rozmawialiśmy o edycji istniejących rysunków (co jest błędem, ponieważ w polskich realiach najczęściej będziesz korzystać z istniejącej już bazy),
- nie wiedziałam jak się uczyć i co mi się przyda w życiu zawodowym, ponieważ nie miałam pojęcia co będę robiła,
- nie mogłam dostosowywać interfejsu do siebie,nie uczyliśmy jak sprawdzać dopasowanie poszczególnych części,
- większą wagę przykładało się do programów 3D - ten uznając za mniej potrzebny.

Czy w tamtym momencie sama ułożyłabym sobie praktyczniejszy program? Nie wiem. Zajęć było zbyt mało, aby się wprawić. Teraz jednak widzisz, że samodzielna nauka ma swoje zalety.

  2.1. Zainstaluj program na swoim komputerze

Chociaż ten punkt może wywołać uśmiech na niektórych twarzach i wydawać się oczywisty to każdy kto choć raz korzystał z jakiegoś specjalistycznego programu ten wie, że to wcale nie jest łatwe. Na szczęście coraz więcej firm proponuje swoje programy w wersjach studenckich i do nauki. Ostatecznie możemy się uczyć korzystając z 30-dniowej licencji próbnej. Warto też przejrzeć zamienniki popularnych programów i tak w przypadku rysunku technicznego zawsze można korzystać np. z Draftsighta. Lepiej nie wpisuj do swojego CV umiejętności obsługi jakiegoś programu jeżeli tylko oglądałeś/aś go w podręczniku.

  2.2. Ćwicz systematycznie

Zmora każdego ucznia, który uczy się sam i wie, że jutro nie będzie pisał kartkówki. Jednego dnia chętnie siedzielibyśmy 20 godzin nad danym programem, ale każdego kolejnego znajdujemy już wiele wymówek, a lekcje kursu robimy przewijając film. Na studiach podczas nauki Inventora dwie grupy miały jednego nauczyciela, a dwie pozostałe innego. Nam doktor robił co tydzień wejściówki, zadawał zadania do przećwiczenia w domu, pilnował, abyśmy całe zajęcia rysowali. Grupa przeciwległa dostała wykłady w formie pfd-u i na zajęciach ćwiczyli sami. Kolokwium ostatecznie zawierało to samo zadanie dla każdego i okazało się, że nasza grupa właściwie bez specjalnej nauki nie miała z nim problemu i nie zdały pojedyncze osoby. To doskonały dowód na to, że systematyczność jest najważniejsza. Klucz do sukcesu jest wszystkim znany, chociaż za każdym razem i tak zostawiamy wszystko na ostatnią chwilę.

  2.3. Upewnij się, że masz powód, dla którego się uczysz
Nie chce zacząć pisać jak coach. Uwierzcie mi, bardzo mi daleko do polecania metod związanych z wyznaczaniem sobie celu, wypełniania plannera, odhaczania poszczególnych zadań. Nie nauczysz się jednak programu do danej dziedziny, jeżeli jej nie znasz i nawet nie wiesz co chcesz osiągnąć. Gdybym w Autocadzie nie chciała wykonywać rysunku technicznego tylko użyłabym go do rozstawienia mebli w pokoju, pewnie narysowałabym sobie linię, okrąg, kwadrat, trójkąt i zamknęła program przekonana, że jest dziecinnie prosty. W istocie rzeczy do trudnych nie należy, natomiast jego możliwości nie kończą się na wyrysowaniu trzech figur geometrycznych.

  2.4. Spytaj o radę kogoś z branży
Jeżeli znamy kogoś z branży to warto go zapytać z czego się uczył i jakich funkcji programu używa najczęściej. Taka  rozmowa pozwoli Ci efektywniej wyszukiwać materiałów do nauki. Nie widzę sensu, abym oglądała Tutoriale z AutoCAD-em związane z instalacjami elektrycznymi.

  2.5. Naucz się skrótów klawiszowych
Punkt często pomijany, a bardzo ważny i to w nauce każdego programu! Dodatkowo to wiedza bardzo łatwo dostępna na stronach producentów czy w help\pomoc. Skróty wydrukuj i trzymaj przy sobie. Staraj się używać programów bez klikania w ikonki - to znacznie przyśpiesza, a w końcu wchodzi w krew do tego stopnia, że nie potrzebujesz nawet o tym myśleć. Skróty klawiszowe pomagają też przede wszystkim walczyć z różnymi interfejsami pokrewnych programów, dzięki czemu nie zastanawiasz się jaka ikona za co odpowiada i gdzie jej szukać. Skróty bardzo pomogły kiedy okazało się, że w naszym dziale używamy dwóch programów do projektowania w 2D.

Dajcie znać jakiego programu się nauczyliście i czy chcielibyście dodać od siebie jakiś punkt do mojej rozpiski. Chętnie uzupełnię post w oparciu o Wasze propozycję.  


0 CZYTAJ DALEJ